Mennybemeneteli és a pünkösdi gondolatok

Mennybemenetel ünnepe: Még evangélikus körökben is ismert a római katolikus elnevezése: áldozócsütörtök. E név arra utal, hogy az első úrvacsoravétel – a római katolicizmusban az első áldozás, az evangélikusságban a konfirmáció – napja lett ez az ünnep. Nincs viszont kapcsolatban ez az elnevezés azzal a csodás üdvténnyel, amely az örökkévalóság fényével ragyogja be ezen az ünnepen az egyház húsvéti örömét. Jézus Krisztus visszatér isteni dicsőségének teljességébe.

Nyitva a menny, ahol Krisztus, a Főpap, a Pásztors, az ég és föld Ura, a csodálatos Király ül a trónusán! Az egyedüli közbenjáró, aki folyamatosan esedezik értünk az Atyánál, üdvözítő hatalmával kormányozza és oltalmazza az egyházat, az utolsó napon pedig eljön, s megváltott népét dicsőségének részesévé teszi! Ez a keresztyének örök reménysége: Egykor majd ott ülhetünk a jobbján örök boldogságban. Az ünnep evangéliuma (Mk 16,14–20) és levélbeli szentigéje (ApCsel 1,1–11) is magát az üdvtényt hirdeti. Az igehirdetés Jn 20,16–18 alapján szól az evangélikus templomokban! Jézus megjelenik magdalai Máriának! Úgy ismertette meg magát vele, hogy néven szólította. Után pedig ezt mondta: felmegyek az Atyához! Mária pedig mindezt hírül adta a tanítványoknak! Ez az igaz győzelmi jelentés. A halálon győztes Úr visszatér isteni dicsőségében! Mindent elvégzett! Nem vereséget szenvedett, hanem győzött! Christus Victor!

Pünkösd ünnepe: görögül pentekosté, vagyis ötvenedik nap, ami arra utal, hogy Jézus feltámadása után 50 nappal történt. A Szentlélek kiárasztásának ünnepe, az egyház születésnapja! Az isteni dicsőségébe visszatért Úr kitölti Lelkét az apostolok gyülekezetére. Az egyház ezen a napon lép érzékelhető módon a világ történetébe. A Lélek erejével felruházott apostoli hivatal Péter személyében működésbe lép, s a hirdetett ige nem tér vissza üresen, azonnal megtermi gyümölcsét, hiszen 3000 hívet hoz Krisztushoz (ApCsel 2), a keresztségben újjászülve őket, s gyülekezetet teremt! Az egyház élete a Szentlélek munkájához van kötve, s Krisztus akarata szerint felbonthatatlan egységet alkotnak. A 200-ban már általános nagyünnepként megült pünkösd évszázadokon át 8 napig tartott, ezután lett 3, majd később 2. Sajnos ezzel egy időben jelentősége is csökkent, pedig a húsvéti öröm idejének épp ez az ünnep a másik fókusza. Az igehirdetés Pünkösd vasárnapján az apostolok cselekedeteiről szóló könyv 2. fejezetéből szól, amikor Péter felszólítja a hallgatóságot, hogy térjenek meg, keresztelkedjenek meg és megkapják a Lélek ajándékát! A keresztség és a Lélek ajándéka együtt jár! A Szentlélek teszi jelenvalóvá számunkra azt az üdvtényt, amelyet Krisztus szerzett a világnak! Luther szerint is a Szentlélek teremti a hitet, s ő tartja meg Krisztus népét! Nem véletlen, hogy az egyház énekkincsei között ősidők óta megtalálhatók a Szentlelket segítségül hívó énekek: Veni, Sancte Spiritus.

Mennybemenetel ünnepén (május 13. – csütörtök) este 6-kor, Pünkösd vasárnap és hétfőn délelőtt 10 órakor tartunk istentiszteletet a szombathelyi evangélikus templomban (Körmendi út 2.). Mindenkit szeretettel várunk!

Napi ige

Iskolánk alapítványa

Testvériskoláink

Tehetségpont vagyunk

Örökös Ökoiskola vagyunk

Iskolánk Johannita védnökség alatt

Tudósítások iskolánkról

e-Igazgatótanács

Dominó Trans
Bethlen Alap
Nyitott ajtók
Cholnoky Kalendárium
Evangélikus Szeretetszolgálatért Alapítvány
Reményik
Szombathely Diakóniai Központ
Evangélikus Diakónia Magyarország
Evangelikus.hu
YS